Skip to main content

Całe nasze ciało jest domem dla wielu mikroorganizmów. Nasz organizm zasiedlają bakterie, wirusy i grzyby, które tworzą mikrobiom. Drobnoustroje, które wchodzą w skład mikrobioty, pełnią szereg ważnych funkcji w zależności od narządu, który kolonizują. Zbiór mikroorganizmów pełni kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i homeostazy organizmu. Skóra człowieka również posiada swój mikrobiom.

Struktura Skóry

Skóra, największy narząd ludzkiego organizmu, pełni wiele ważnych funkcji, w tym funkcje ochronne. Składa się z kilku warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Mikrobiom skóry różni się w zależności od lokalizacji na ciele, indywidualnych predyspozycji genetycznych, stylu życia i rodzaju skóry.

Skład Mikrobiomu Skóry

Co wchodzi w skład mikrobiomu skóry? Głównie bakterie takie jak:

  • Cutibacterium acnes (w nadmiarze mogą być przyczyną trądziku pospolitego),
  • Corynebacterium,
  • Staphylococcus epidermidis (wspierają funkcje ochronne przed patogenami).

Innymi składnikami mikrobioty skóry są grzyby, takie jak:

  • Malassezia (w trakcie nadmiernego namnażania mogą wywoływać dermatozy takie jak łojotokowe zapalenie skóry, łupież, łupież pstry oraz grzybicę).

Wirusy zasiedlają skórę w małych ilościach i nie mają znacznego wpływu na stan cery.

Rola Mikrobiomu Skóry

Najważniejsza jest równowaga. Zdrowy mikrobiom to taki, w którym jest zachowana homeostaza między “dobrymi” i “złymi – szkodliwymi” drobnoustrojami. Prawidłowy mikrobiom pełni funkcje ochronne przed szkodliwymi patogenami. Odpowiada za produkcję substancji przeciwdrobnoustrojowych, które hamują rozwój szkodliwych mikroorganizmów, wspiera układ immunologiczny skóry, stymuluje i reguluje lokalne odpowiedzi odpornościowe, utrzymuje zdrowie cery oraz wspiera odbudowę komórek.

Czynniki Wpływające na Mikrobiom Skóry

Środowisko

Na niektóre czynniki nie mamy wpływu, takie jak:

  • Klimat,
  • Wilgotność powietrza,
  • Stopień zanieczyszczenia powietrza,
  • Częstotliwość ekspozycji skóry na promieniowanie UV.

Stan Zdrowia

Ilość przyjmowanych lekarstw, w tym głównie antybiotyków, oraz stan gospodarki hormonalnej również wpływają na mikrobiom skóry. Dermatozy objęte stanami zapalnymi, takie jak trądzik czy egzema, są związane z zaburzeniem homeostazy mikrobiomu.

Styl Życia i Pielęgnacja Skóry

Styl życia, dieta, jakość snu, przewlekły stres oraz aktywność fizyczna to czynniki, które mogą wspierać lub zaburzać mikrobiom skóry.

Pielęgnacja Mikrobiomu Skóry

Prawidłowa pielęgnacja skóry to taka, która pielęgnuje mikrobiom. Oto kilka wskazówek:

Oczyszczanie

Starajmy się wyważyć potrzeby mycia skóry. Demakijaż wykonujemy dwa razy dziennie, plus po wysiłku fizycznym lub gdy odczuwamy taką potrzebę. Środki myjące powinny mieć fizjologiczne pH i możliwie jak najbardziej delikatny skład. Agresywne mycie skóry twarzy i ciała będzie uszkadzać płaszcz hydrolipidowy naskórka, może powodować jego odwodnienie i podrażnienia. W celu przywrócenia fizjologicznego pH skóry rekomenduję używanie toników.

Akcesoria do Oczyszczania

Unikajmy gąbek, szczoteczek do mycia, a także tarcia ręcznikiem i płatkami kosmetycznymi. Oczyszczanie skóry wykonujemy dłońmi, delikatnymi, kolistymi ruchami. Do osuszania najbezpieczniejsze będą chusteczki jednorazowe lub ręczniki z delikatnej tkaniny (codziennie zmieniane na czyste). Płatki, gaziki proponuję wymienić na tonik przelany do butelki z atomizerem.

Peeling

Peeling – jedynie enzymatyczny, jego częstotliwość powinna być dostosowana do rodzaju cery, jednak nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Kremy i Filtry UV

Na rynku pojawiają się kremy z prebiotykami, czyli z “pożywką” dla mikrobioty, a także probiotykami (kulturami dobrych bakterii). Składniki, które warto włączyć do pielęgnacji domowej, to: beta-glukan, kwas mlekowy, trehaloza, kwas hialuronowy, ceramidy czy ektoina. Istotne jest też aplikowanie kremów z wysokim filtrem UV.

Zabiegi w Gabinecie

O mikrobiom można zadbać również w gabinecie. W ofercie mojego gabinetu znajduje się zabieg terapeutyczny, pozwalający przywrócić prawidłowy mikrobiom oraz odbudować barierę hydrolipidową skóry – Microbiome Spectrum Therapy Purles.

Oś Mikrobiota Jelita a Mikrobiota Skóry

Stan jelit ma fundamentalne znaczenie dla składu mikrobiomu skóry. Rodzina Lactobacillus kolonizująca jelita wykazuje działanie przeciwzapalne, natomiast szczep L. paracasei pomaga redukować wiele dermatoz skóry, odbudowywać płaszcz hydrolipidowy naskórka oraz ograniczać TEWL (transepidermalną utratę wody). Rodzina Bifidobacterium znacząco wpływa na mikrobiom skóry, zmniejszając ilość wolnych rodników po ekspozycji skóry na słońce.

Karolina Gut

Autor Karolina Gut

Nazywam się Karolina Gut od ośmiu lat prowadzę Gabinetu Kosmetyki Profesjonalnej Infinity. Jestem kosmetologiem, podologiem oraz szkoleniowcem. W mojej codziennej pracy w gabinecie tworzę spersonalizowane plany terapeutyczne dla osób zmagających się z cerą problematyczną. Przeprowadzam specjalistyczne terapie dla cer trudnych, procedury spowalniające procesy starzenia, a  także relaksacyjne rytuały pielęgnacyjne. Wyspecjalizowałam się w  zabiegach z zakresu kosmetologii estetycznej takich jak: mezoterapia, lipoliza, stymulatory tkankowe czy laseroterapia. Od ponad dziesięciu lat wykonuję zabiegi pedicure estetyczny i medyczny.

Wiecej postów od Karolina Gut

Informacje kontaktowe

  • Telefon: 795 690 983
  • Godziny otwarcia:
    Pn-Pt - 10:00-18:00
    Sb - 10:00 - 15:00
  • Adres: Mickiewicza 155
    71-260 Szczecin
  • Email:
    [email protected]